Mustafa Kemal ******

******
 
AnasayfaAnasayfa  GaleriGaleri  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş | 
 

 Botaş, Melih Gökçek'e haciz istedi

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Kemalist
Admin
Admin
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 389
Yaş : 24
Kayıt tarihi : 11/06/08

MesajKonu: Botaş, Melih Gökçek'e haciz istedi   09.06.09 11:36

Mayıs sonu itibariyle bu yıl için 450 milyon lira alacağı olan BOTAŞ'ın önceki dönemden de tahsil edemediği 676 milyon liralık daha alacağı bulunduğu belirtildi. Böylece BOTAŞ'ın alacağı 1 milyar 126 milyon TL'ye ulaştı.

BOTAŞ'ın haciz işlemi başlatmadan önce haziran ayının ilk haftasında Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden bir ödeme beklediği ancak bunun da gerçekleşmemesi üzerine alacaklarını haciz yoluyla tahsil etme yoluna gittiği ifade edildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in buna karşılık yeniden dava açarak yürütmeyi durdurma isteminde bulunması bekleniyor. BOTAŞ'ın borcunun kabarmasında büyükşehirin açtığı Başkent Doğalgaz AŞ özelleştirme ihalesinin bir yıldır sonuçlanmaması da rol oynadı. Dağıtım şirketi özelleştirilebilseydi BOTAŞ'ın da borcu ödenebilecekti.

BOTAŞ'ın bütçesi sarsıldı

BOTAŞ yıllardır alacaklarını tahsil edemediği için nakit sıkıntısı ile karşı karşıya kaldı. BOTAŞ'ın Ukrayna gibi gaz kesintileri ile karşılaşmaması için yurtdışı ödeme yükümlülüklerini de zamanında yerine getirmesi gerekiyor. Bu nedenle ticari banka kredisi alma yoluna giden BOTAŞ'ın da kendi içindeki zararı artmış oldu. 2006 yılında bu sorunların çözümü için Maliye, Hazine, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu gibi ilgili kuruluşların da devreye girmesi ve belediyenin yurtdışı kredilerine tedbir konması, ödeneğindeki payından kesintiye gidilmesine yönelik formüller geliştirildi. Ancak bunlar yerine doğalgaz dağıtım işinin özelleştirilmesine karar verilerek, özelleştirme işlemi hızlandırıldı ve özelleştirme geliriyle borcun ödenmesi yasal güvenceye alındı ancak bu da çözüm olmadı. Başkent Doğalgaz'ın 2007 yılındaki bir yasal düzenlemeyle BOTAŞ'a olan o dönemdeki 900 milyon TL'lik borç faturasının faizi silinerek en azından ana para ödemesini yapması istendi. Ancak bu ödeme de bugüne kadar gerçekleşmedi. Böylece gün geçtikçe borç katlandı.

Bu nedenle Ankaralı doğalgaz aboneleri yıllardır parasını ödediği ama borcu ödenmemiş bir gazı tüketmek zorunda kaldılar. Ankaralılar her an gazın kesilebilme riski ile karşı karşıya kaldı. Kesinti, 2 milyon gibi büyük sayıdaki abone grubunu olumsuz etkileyeceği için haciz işlemleri yoluyla borç tahsilatına çalışılıyor. Ancak Başkent Doğalgaz A.Ş'nin özelleştirme işlemi gerçekleşmiş olsaydı, BOTAŞ'a olan borç da ödenebilecekti. 2008 yılında yapılan ihalede 1 milyar 610 milyon dolarlık en yüksek teklifle ihaleyi Global-Energaz konsorsiyumu kazanmış ancak daha sonra ihalenin 1 milyar 550 milyon dolarlık teklifiyle ikinci sırada olan Elektromed A.Ş'ye verilmesi gündeme gelmişti. Ancak sürenin dolmasına rağmen ihale süreci de tamamlanamadı ve BOTAŞ'a ödeme yapılamadı.

Özelleştirme gecikti

Başkent Doğalgaz AŞ'nin özelleştirilmesi amacıyla 25 Mayıs 2007 tarihinde Doğalgaz Piyasası Yasası'nda yapılan değişikliğe göre, en geç iki sene içerisinde şirketin yüzde 80'lik hissesinin özelleştirmesinin tamamlanması gerekiyordu. Bu süre bu yılın mayıs ayında doldu. Bu nedenle BOTAŞ'ın özelleştirme gelirinden alacağını tahsil etme umudu da suya düştü. Yasaya göre, bu tarihe kadar özelleştirme işleminin gerçekleşmemesi nedeniyle şirketin yüzde 80 hissesinin Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından özelleştirilmesi gerekecek. ÖİB tarafından özelleştirme giderleri düşüldükten sonra öncelikle BOTAŞ'ın borcunun ödenmesi gerekiyor.
Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden yıllardır biriken 1.2 milyar liralık alacağını tahsil edemeyen Botaş, haciz işlemi başlattı.KAYNAK
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://kemalist.yetkinforum.net
 
Botaş, Melih Gökçek'e haciz istedi
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Mustafa Kemal ****** :: Diğer Bölüm :: Güncel Haberler-
Buraya geçin: